Montessori zeneoktatás

A Maria Montessori által kidolgozott pedagógiai módszer a gyermek testi, szellemi és érzelmi fejlesztését komplex egységként kezeli. Ennek legfontosabb alapja az „előkészített környezet”.

A zalaegerszegi Montessori Zeneművészeti Iskolában, ahogy az óvodai csoportszobákban és iskolai osztálytermekben is, úgy az újonnan kialakított zeneteremben is biztosítjuk az „előkészített környezetet”. A zenetanulás is tapasztalati úton, hangszerekkel és egyéb zenei fejlesztő eszközökkel történik. Eszközárunkban megtalálhatóak a Montessori csengettyűk, dallamcsövek, ritmushangszerek, hangjátékok, hangtálak. A polcokon kis tárolókban képességfejlesztő kártyák és egyéb játékok sorakoznak:

• ritmuskártyák
  • ritmuspálcák
  • szólamkártyák
  • előjegyzések kártyája
  • fogalmak kártyája
  • kronológiai szőnyeg
  • dallamvonalak és szólamok kártyái
  • hangszerek kártyája
  • hangjegy kártyák sorozata
  • billentyűsor szőnyeg, stb.

A Montessori zenei neveléshez biztosítjuk a gyerekek számára a szellemi fejlődésükhöz elengedhetetlen nyugalmat. A kiscsoportos, családias légkörben biztonságban érzik magukat. A kialakított zeneterem meghitt, barátságos. A Montessori módszer minden eszközzel ösztönzi a gyermek természetes intelligenciáját, és harmonikus kibontakozásra bírja egyéniségét - a gyerekek egy életre szóló ajándékot kapnak, megtanulják a gyakorlatban, hogy a tanulás (így a zenei tanulás is) nem más, mint örömet és élvezetet találni kíváncsiságuk kielégítésében. Zenei koncepciónk a Montessori intézményi nevelésben Kodály Zoltán, Kokas Klára és Maria Montessori nézetei alapján épül fel.