Alapfokú Zeneművészeti Oktatás

A Montessori Zeneművészeti Iskola tanulói a hangszeres előkészítő osztály végén alapvizsgát tesznek. Ezt követően már biztos zenei alapokkal kezdhetik meg a választott hangszer tanulását. Iskolánkban biztosítjuk a tanulók számára az alkotó és önkifejező képességeik kibontakoztatását, tehetségük gondozását, készségeik, képességeik fejlesztését.

Művészetoktatási tevékenységünk célja mindazoknak a művészeti, intellektuális, emberi és erkölcsi értékeknek a kialakítása tanítványainkban, amelyek birtokában úgy tudják egyéni boldogságukat megteremteni, hogy az szűkebb és tágabb közösségük javát is szolgálja. Montessori Zeneművészeti Iskolánkban sok-sok hangszer kipróbálható, már az előkészítő osztályokban is. Az általános iskola 3. osztályától kezdődően már az alapfokú zeneművészeti iskola 1. osztályába kerülhetnek be a tanulók. Az idősebb gyermekek is első osztályban kezdik a zeneiskolai tanulmányaikat, de nekik lehetőségük van a gyorsabb haladási ütemre, az összevont vizsgákra.  Szaktanáraink segítenek a hangszer-választásban: felmérik a jelentkezők alkatát, hallását, ritmusérzékét, az adottságok alapján javaslatot tesznek, hogy a tanuló milyen hangszeren bontakoztathatja ki leginkább zenei tehetségét.

Tagozatok, tantárgyak

A hangszeres órák egyéni oktatás keretében zajlanak, két tagozaton:

• az ,,A” tagozaton a tanórák heti 2×30 percesek
  • a 2. zenei osztály után ,,B” tagozaton, magasabb óraszámban, heti 2×45 percben tanulhatnak a tehetségesebb, illetve a zenei pályára készülő növendékek.

1. Fafúvós tanszak tantárgyai: furulya, fuvola, klarinét, szaxofon,
  2. Rézfúvós tanszak tantárgyai: trombita, kürt, harsona
  3. Akkordikus tanszak tantárgyai: gitár, basszusgitár
  4. Billentyűs tanszak tantárgyai: zongora, orgona, szintetizátor - keyboard
  5. Vonós tanszak tantárgyai: hegedű, gordonka, nagybőgő
  6. Vokális tanszak tantárgya: magánének
  7. Zeneismeret tanszak tantárgyai: szolfézs, zeneismeret, zenetörténet–zeneirodalom, zeneelmélet
  8. Kamarazene tanszak tantárgyai: kamarazene, zenekar, kórus

A hangszertanulást – az előkészítő évfolyamok után – az első négy évben heti 2×45 percben a kötelező szolfézs tárgy egészíti ki. A szolfézstanulás segíti a zenei írás-olvasási készségek, a zenei hallás és a memória fejlesztését. A szolfézs tanulása Montessori módszerrel, sok játékos taneszközzel történik.

Az alapfokú zeneművészeti tanulmányok alatt  a diákok heti 2 alkalommal érkeznek zeneiskolánkba.

Növendékeink – a négy éves szolfézs alapképzés mellett, illetve utána – többféle kötelező tárgy közül választhatnak:

• zenetörténeti szolfézs, zenei számítógépes ismeretekkel
  • zeneelmélet („B” tagozaton, 6. évfolyam után)
  • kamaraegyüttesek
  • vonós- és fúvós zenekarok
  • kamarakórus

A művészeti neveléssel az Montessori Zeneművészeti Iskola megalapozza a tanulók esztétikai szemléletét, gazdagítja művészi érzékeiket. Célunk, hogy az itt tanuló gyerekek az élményeiket kreatív cselekvésben, a zenével értéket teremtve, művészien tudják kifejezni.

„A zene a lélek szava.  A zenetanulás célja: különb emberré válni.”  (Dr. Kovács S.)